Imuninė sistema

Šiame skyrelyje stengsiuosi pateikti bendrinį organizmo apsaugos nuo ligų sukėlėjų vaizdą. Jei paaiškinimas pasirodys primityvokas ar trūks detalumo, tekstą ilgainiui papildysiu 🙂

Biologinių terminų bus.

Stengsiuosi sudėti nuorodas į Glosarijų.

Žmogaus kūne beveik nėra organų ar audinių, kuriuose nebūtų imuninių ląstelių* – natūralioji atranka ir evoliucija išmokė, kad aplinka, kad ir kiek žmonija būtų ją prisijaukinus ir pritaikius savo patogumui, vis tik nėra tokia draugiška, kaip mes manom, ir kad reikia būti visados pasiruošus.

Kam?

Tam, kad bet kurią akimirką prisikvėpuosim ar prisivalgysim bakterijų, virusų, grybelių ar kirmėliukų, kad mus sukąs uodai, erkės, musės ir kitokie parazitais apnikę padarai, kad galime bet kuriuo metu susižeisti, atverdami kelią įvairiems ligų sukėlėjams ar ant mūsų kūno paviršių gyvenantiems organizmams, kurių viduj būti neturėtų.

Organizmui ir jo sudėtinėms dalims veikiant principu vienas už visus ir visi už vieną, tai gali būti pražūtinga – pakirtus vieno organo (tarkime, plaučių) ar organų sistemos (pavyzdžiui, virškinimo) veiklą galima labai sunkiai susirgti ar net mirti.

Tad ir plaučiuose, ir kepenyse, ir kauluose, ir inkstuose, ir žarnyne, ir odoje, ir daugelyje kitų organų bei audinių rastume makrofagų. Daugelyje šių organų taip pat aptiktume ir dendritinių ląstelių ar limfocitų. Kai kur minėtos ląstelės aptinkamos visąlaik, kitur – infekcijos ar uždegimo atveju.

Tad kaip atskiri ląstelių tipai, išsimėtę po visą kūną, sudaro sistemą? Kokios jų funkcijos? Kuo limfocitas skiriasi nuo granuliocito arba nuo fagocito? (Norintiems greito atsakymo, siūlau pasižiūrėti čia.) Kaip šios ląstelės sąveikauja viena su kitomis? Su mikroorganizmais? Su skiepais?

Apie tai ir šis skyrelis.


* Kai kuriuose organuose ar audiniuose, ypač svarbiuose organizmo išgyvenimui ar tęstinumui, imuninės sistemos veiklą stengiamasi apriboti. Tai vadinamieji imunoprivilegijuoti organai ar audiniai (angl. immunoprivileged sites). Keli pavyzdžiai: regos organai, centrinė nervų sistema, lytinės liaukos.