Limfocitai

Limfocitai (angl. lymphocytes) – mažos (9-12 μm) imuninės ląstelės, turinčios didelį vientisą branduolį ir nelaikomos grūdėtosiomis (granuliocitais). Dažniausiai aptinkamos kraujyje, limfoje, limfiniuose organuose ar gleivinėse, infekcijos atveju keliaujančios į audinius.

Kraujo tepinėlio fotomikrografija, vaizduojanti limfocitą, apsuptą raudonųjų kraujo ląstelių. Iliustracijos autorius  – Dr Mae Melvin, CDC. Iliustracijos šaltinis – Public Health Image Library.

Limfocitai gali veikti kaip įgimto imuninio atsako komponentai (NK ląstelės, įgimtos limfoidinės ląstelės) arba įgytas imuninis atsakas (T- ir B-ląstelės).

Priklausomai nuo tipo, limfocitai gali reguliuoti imuninių ar kitų organizmo ląstelių veiklą gamindami uždegimą skatinančias arba slopinančias medžiagas (citokinus, chemokinus, interferonus; daugelis limfocitų), tiesiogiai sąveikauti su užkrėstomis ląstelėmis ir jas nužudyti (citotoksiškos T-ląstelės, NK ląstelės) arba gaminti antikūnus, sąveikaujančius su mikroorganizmais ar imuninėmis ląstelėmis (B-ląstelės).