Imunoglobulinai

Imunoglobulinai (angl. immunoglobulins) – B-ląstelių gaminami glikoproteinai, specifiški mikroorganizmų ir aplinkos dalelių fragmentams. Imunoglobulinai, randami B-limfocitų paviršiuje veikia kaip receptoriai, o kūno skysčiuose laisvai cirkuliuojančios imunoglobulinų struktūros – kaip antikūnai.

Imunoglobulinų molekulės sudarytos iš keturių grandinių – dviejų lengvųjų ir dviejų sunkiųjų. Priklausomai nuo sunkiųjų grandinių struktūros, skirstomi į penkias klases (IgG, IgA, IgM, IgD, IgE). Šios klasės nulemia antikūnų struktūrą, funkcijas, gyvavimo trukmę.

Sunkiųjų grandinių biocheminė struktūra taip pat nulemia ir tai, ar imunoglobulinas bus išskiriamas į organizmo skysčius kaip antikūnas, ar liks ant ląstelės paviršiaus kaip receptorius.

Imunoglobulinų specifiškumas mikroorganizmams ar aplinkos dalelėmis priklauso nuo kaičiųjų regionų sunkiosiose ir lengvosiose grandinėse.

Imunoglobulino G struktūros modelis. C – pastovieji, V – kaitieji sunkiosios (H) ar lengvosios (L) grandinių regionai. Fab – fragmentas, sąveikaujantis su biologinėmis struktūromis, kurioms šis imunoglobulinas specifiškas. Fc – imunoglobulino dalis, sąveikaujanti su B-ląstelės membrana arba antikūnų receptoriais ant imuninės sistemos ląstelių. Iliustracijos autoriai – T. Blundell ir N. Campillo. Iliustracijos šaltinis – Wellcome Images.